Nápoveda

Passkey (Webauthn)

Passkey (Webauthn)

Pre zvýšenie bezpečnosti a zároveň aj pohodlia podporuje Účto+  aj možnosť prihlasovania sa pomocou takzvaného “Passkey”. Toto prihlásenie sa uskutočňuje overením identity uživateľa pomocou biometrických údajov alebo napríklad externého USB kľúča. 

Ako aktivovať Passkey?

Passkey si aktivujete v bezpečnostných nastaveniach vášho konta. V časti Passkey (Webauthn) si vytvoríte váš kľúč, ktorý sa následne bude používať na prihlásenie.

Čo sú to biometrické údaje?

Biometrické údaje označujú spôsob overenia vašej identity fyzickými znakmi, ktoré sú jedinečné u každého človeka, napríklad sken tváre alebo odtlačky prstov. Tento spôsob overenia poznáte napríklad z prihlasovania sa do vášho smartfónu.

Väčšina dnešných smartfónov už má štandardne zabudovaný pomerne kvalitný softvér na čítanie odtlačkov prstov, alebo tváre. Okrem jedinečnej identifikácie a pohodlnejšieho prihlásenia má biometria aj ďalšiu obrovskú výhodu. Nikdy nezabudnete svoje heslo, lebo ho nosíte stále so sebou. A tým bude vaša služba neustále dostupná bez akýchkoľvek dodatočných bariér.

Ako funguje takéto prihlasovanie?

Tento spôsob prihlasovania využíva mobilný telefón používateľa ako hardvérový kľúč, prípadne čítačky prstov na počítačoch MAC alebo certifikované čítačky na počítačoch s Windows. Takéto zariadenie si vytvorí certifikát pre konkrétny web alebo aplikáciu do ktorej sa prihlasujete, čo znamená, že ak by tento kľúč aj unikol z niektorej inej služby, ktorú používate, neohrozí to vaše prihlásenie v ostatných.

Po registrácii si v Účto+  môžete v Nastaveniach bezpečnosti aktivovať bezheslové prihlásenie tým, že spárujete takéto zariadenie s vašim kontom, v čom vás bude navigovať váš internetový prehliadač. Následne pri ďalšom prihlásení od vás bude aplikácia žiadať overenie zadaným zariadením, napr. mobilným telefónom. 

Čo ak sa mi pokazí mobilný telefón?

Ak by sa vám aj mobil pokazil, môžete stále použiť prihlásenie pomocou hesla, ktoré si ale tentokrát môžete vymyslieť aj veľmi dlhé, keďže ho nebudete musieť tak často používať.